ΛΑΧΑΝΟΚΗΠΟΣ

Στο πλαίσιο της περιβαλλοντικής εκπαίδευσης για το Σχολικό έτος 2015-2016 προβήκαμε στις παρακάτω ενέργειες:

Δημιουργήσαμε τρία παρτέρια που βρίσκονται στο δυτικό χώρο της αυλής μπροστά στο κτίριο του πρώην Λυκείου καλλιεργήθηκαν (σκάφθηκαν, φρεζαρίστηκαν και ενισχύθηκαν με κοπριά). Από τον Οκτώβριο έως και το Μάιο  φυτεύτηκαν διάφορα λαχανικά (Μαρούλια, λάχανα, ντομάτες κ. α.). Παράλληλα τοποθετήθηκαν λουλούδια καλλωπιστικά και μυρωδικά.  Η παραγωγή ήταν ποιοτική και ποσοτική.

Επιπλέον καλλωπίστηκαν γλάστρες και φτιάχτηκε ένα σκιάχτρο ο "Στάθης Δρόσος".

Οι καθηγητές: Σερέφογλου Φίλιππος, Κοράκης Αντώνης και Σαρρηγεωργίου Μαρία.

Οι μαθητές: Αντωνακάκος Βαγγέλης, Αγγελής Κωνσταντίνος,  Ξένος Αντώνης, Βαλεράς Χριστόφορος, Μολάι Αλέξανδρος, Σταυροπούλου Λυδία, Σταυροπούλου Ευαγγελία, Θειακός Αλέξιος, Τηνιακός Σταμάτης.

Ευχαριστούμε πολύ για την αμέριστη συμπαράσταση του προέδρου του Συλλόγου γονέων και Κηδεμόνων κ. Βεσκούκη, του Δήμου Νέας Φιλαδέλφειας-Χαλκηδόνας, της φύλακας του σχολείου Μαρίας Καντζίκη και την κ. Παυλέα.