Εκπαιδευτικά σύνολα Μουσικής Δωματίου ΑΣΟΝ

Το 2010 δημιουργήθηκαν τα Εκπαιδευτικά σύνολα Μουσικής Δωματίου ΑΣΟΝ και συγκεκριμένα το κουαρτέτο εγχόρδων ΑΣΟΝ, δηλαδή ένα μικρότερο υποσύνολο της Αθηναϊκής Συμφωνικής Ορχήστρας Νέων, μέσω του οποίου προσφέρονται πλέον εκπαιδευτικές συναυλίες σε μαθητές νηπιαγωγείων, δημοτικών γυμνασίων και λυκείων στο χώρο του σχολείου τους. Στόχος της δράσης αυτής είναι να γνωρίσουν οι μαθητές από κοντά τα μουσικά όργανα και ηχοχρώματά τους, τους ποικίλους τρόπους που αυτά συνδιαλέγονται και συνεργάζονται παράγοντας ένα ευρύ ρεπερτόριο κλασικής και σύγχρονης μουσικής – ποιοτικής μουσικής που αναπτύσσει  και διαμορφώνει σφαιρικά την πολιτιστική αντίληψη των λαών. Τα εν λόγω σύνολα έχουν επισκεφθεί το Γυμνάσιο Νέας Χαλκηδόνας  και με τα δύο σύνολα που διαθέτει (εγχόρδων και χάλκινων πνευστών) κατά τα σχολικά έτη 2014-2015 & 2015-2016 αφήνοντας στους μαθητές εξαιρετικές εντυπώσεις.